Čtěte nejnovější článek ›
Čtěte nejnovější článek ›
Specializovaná advokátní kancelář pro poškozené pacienty
Jak na získání odškodnění za sterilizaci? Rychlou odpověď naleznete v tomto článku.
Dne 1. ledna nabyl účinnosti zákon jež osobám, kterým byla v období od 1. července 1966 do 31. března 2012 provedena nezákonná sterilizace přiznává právo na odškodnění za sterilizaci.
Tento zákon upravuje postup, jakým se můžete přihlásit o své právo na finanční kompenzaci. Výše odškodnění je stanovena zákonem, jedná se o jednorázovou částku ve výši 300.000,- Kč.
Podmínky pro získání odškodnění za sterilizaci jsou následující:
Sterilizace v rozporu s právem, představuje zdravotní výkon, kterým byla zabráněna plodnost, aniž by poškozená osoba dala souhlas k jejímu provedení. O nezákonné sterilizaci hovoříme také tehdy, pokud byl udělen souhlas, ale jednalo se buď o obecný souhlas s chirurgickým zákrokem nebo byl souhlas podepsán v situaci, kdy byla poškozená osoba pod nátlakem, v tísni nebo nebyla o povaze následků udělení souhlasu dostatečně informována.
Výše odškodnění za sterilizaci je stanovena pevnou částkou. Jedná se o částku 300.000,- Kč.
Je třeba mít na paměti, že odškodnění se nevyplácí automaticky a je nutné podat kvalifikovanou žádost. Doba k uplatnění nároku je stanovena v délce tří let, posledním termínem k uplatnění nároku je pak 1. 1. 2025. Žádost podaná později bude zamítnuta.
K získání odškodnění za sterilizaci je nutné nejprve prokázat, že ke sterilizaci skutečně došlo nezákonným způsobem. Samotná skutečnost, že k provedení sterilizace došlo, k uplatnění nároku nestačí.
Nejvýznamnější důkazním prostředkem je zdravotnická dokumentace ze zdravotnického zařízení, ve kterém měla nezákonná sterilizace proběhnout. V případě, že ji nemáte k dispozici, je třeba dostatečně přesně danou dokumentaci označit a ministerstvo si ji vyžádá.
V neposlední řadě je možné přiložit zdravotnickou dokumentaci od současného praktického lékaře nebo gynekologa.
Dalším důkazem pak může být případná svědecká výpověď .
Žádost se uplatňuje přímo na Ministerstvu zdravotnictví.
Povinné náležitosti žádosti jsou:
Součástí podání jsou pak případné listiny a další důkazní prostředky, které potvrzují svědectví poškozené.
Ministerstvo zdravotnictví má na vyřízení žádosti 60 dnů, to znamená že v této lhůtě by mělo být vydáno rozhodnutí o přiznání odškodnění. V případě kladného vyřízení žádosti ministerstvo zašle částku ve výši 300.000,- Kč na účet uvedený v žádosti do 30 dnů od právní moci rozhodnutí o přiznání odškodnění za sterilizaci.
O přiznání nároku rozhoduje Ministerstvo zdravotnictví, v případě neúspěchu se podá tzv. rozklad, o kterém rozhoduje ministr zdravotnictví. V případě zamítavého stanoviska ze strany ministra je pak možnost podat žalobu ve správním soudnictví.
Řešíte odškodnění za sterilizaci a nevíte si rady? Můžete se na nás obrátit ke konzultaci.
© JUDr. Zbyněk Drobiš & Mgr. Radek Novotný | ochrana osobních údajů | cookies